Prehľad o 5 najväčších aktívnych sopkách sveta
- Mauna Loa na Havaji je najväčšia sopka na Zemi podľa objemu, aj keď nie je najvyššia. Jej vrchol sa nachádza vo výške 4170 metrov nad morom a má obrovský kalderu s priemerom 60 km. Mauna Loa je aktívna sopka, ktorá sa poslednýkrát vybuchla v roku 1984.
- Tamu Massif na Japonskom ostrove Honshu je druhá najväčšia sopka na svete. Je to stratovulkán, ktorý sa nachádza pod hladinou oceánu a jeho vrchol dosahuje výšku 2200 metrov pod hladinou. Tamu Massif sa poslednýkrát vybuchol pred asi 145 miliónmi rokov.
- Kilauea na Havaji je jedna z najčastejšie aktívnych sopiek na svete. Poslednýkrát sa vybuchla v roku 2018 a spôsobila škody v hodnote miliardy dolárov. Kilauea má vrchol vo výške 1247 metrov nad morom a jej kaldera má priemer 22 km.
- Vesuvius na Talianskom ostrove Neapol je najznámejšia sopka na svete a bola zodpovedná za zničenie mesta Pompeje v roku 79 nášho letopočtu. Vesuvius sa poslednýkrát vybuchol v roku 1944 a je stále aktívny. Jeho vrchol sa nachádza vo výške 1281 metrov nad morom.
- Popocatépetl v Mexiku je aktívna stratovulkán, ktorá sa poslednýkrát vybuchla v roku 2000. Jeho vrchol sa nachádza vo výške 5426 metrov nad morom a je jedna z najčastejšie monitorovaných sopiek na svete.